بانوی حقوق

زنان در جامعه بشری به دلایل مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردارند، کما اینکه با محدودیت هایی زیادی روبرو بوده اند طی سالیان مختلف.

باید اشاره داشت که حقوق زنان اصطلاحی‌ست که اشاره به آزادی و حقوق زنان در تمامی سنین دارد. ممکن است این حقوق توسط قانون یا رسوم سنتی یا اخلاقی در یک جامعه به رسمیت شناخته‌شوند یا نشوند. دلیل گروه‌بندی خاص این حقوق تحت عنوان زنان و جدا کردن آن از حقوق عام‌تری مثل حقوق بشر این است که بنا بر تئوری، این حقوق در بدو زاده شدن برای تمام بشر به رسمیت شناخته می‌شوند اما مدافعان حقوق زنان نشان می‌دهند که به دلایل تاریخی و فرهنگی زنان و دختران بیشتر از مردان از شمول این حقوق خارج می‌شوند.

در این بین، نام یک زن در احقاق حقوق زنان در جامعه جهانی به خصوص کانادا بیش از پیش، می درخشد، نام و خاطره خانم برتا رنهام ویلسون.

در این مقاله سعی داریم، به تاثیرات وی در جامعه حقوق و شخصیت وی به عنوان یکی از پیشتازان این زمینه بپردازیم:

خانم برتا رنهام ویلسون (Bertha Wilson)، متولد ۱۸ سپتامبر ۱۹۲۳ میلادی در اسکاتلند به دنیا آمد و پس از فراغت از تحصیل به عنوان یک حقوقدان کانادایی و اولین قاضی زن در دیوان عالی کانادا شناخته شد.

او در سال ۱۹۴۴ در رشته فلسفه فوق لیسانس گرفت. وی اولین قاضی زنی بود که در سال ۱۹۷۵ میلادی به دادگاه استیناف اونتاریو در کانادا منصوب شد.

برتا ویلسون یک سخنرانی بسیار بحث انگیز با عنوان «آیا قضات زن باعث ایجاد تغییر واقعی می شوند؟» درباره نقش و تاثیر زنان در حرفه حقوق و قوه قضاییه ایراد کرد.

وی بارها تاکید داشت که: “فشار و قهر خانگی علیه زنان هست آن وقت قانونگذاران شوهر را محق می‌دانند”.

خانم ویلسون در خانواده متوسطی رشد کرد که به حقوق برابر اجتماعی اهمیت بسیار می‌داد.

۲۱ ساله بود که از دانشگاه آبردین لیسانس فلسفه و سپس تربیت دبیری گرفت و یک سال پس از آن با کشیش جان ویلسون ازدواج کرد و نام خانوادگی او را پذیرفت.

۲۶ ساله بود که با همسرش به کانادا مهاجرت کرد، مدتی دستیار یک دندانپزشک بود ولی از نوجوانی به رشته حقوق علاقه داشت.

۳۲ ساله بود که با وجود مخالفت شدید دانشگاه توانست به دانشکده حقوق در دانشگاه دالهوسی (University of Dalhousie) در ایالت اونتاریو کانادا راه یابد و چهار سال بعد وکیل دعاوی شود.

او ۱۶ سال به عنوان وکیل در اسکاتلند نو از حقوق زنانی که مورد آزار و تجاوزهای خانگی قرار می گرفتند دفاع کرد.

۵۲ ساله بود که نخستین قاضی زن در دادگاه استیناف ایالت اونتاریو شد.

احکام خلاقانه و انسانی او شهرت و محبوبیت بسیار برایش در جامعه کانادا به همراه آورد.

او در زمینه نژادپرستی و تبعیض‌های جنسیتی بی باکانه از حقوق محرومان دفاع می‌کرد و به عنوان قاضی حکم‌های سرنوشت‌سازی مانند سپردن حق حضانت به مادران و تأیید سقط جنین صادر کرد که بعدها سرمشق قانونگذاری به سود زنان در کانادا شد.

۵۹ ساله بود که به عنوان نخستین قاضی زن عضو دیوان عالی کانادا شد.

۶۶ ساله بود که به عضویت کمیسیون سلطنتی دفاع از حقوق بومیان کانادا درآمد و اعلام کرد که هرگز فمینیست نبوده و همواره از حق همه اعضای جامعه دفاع کرده است: “در این میان بر همه آشکار است که حق زن به طور تاریخی پایمال شده و مردان قانون هایی به سود خودشان وضع کرده‌اند”.

برتا ویلسون در ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۷ میلادی در سن ۸۳ سالگی در اثر یک بیماری مزمن و نامشخص در اتاوا پایتخت سیاسی کانادا درگذشت. برخی منابع ادعا می کنند که وی دچار بیماری آلزایمر بود.

 

متن مقاله فوق شما را با بخشی از جنبه ها و رویدادهای زندگی خانم ویلسون و تاثیرات وی بر جامعه حقوقی آشنا کرد، امید است که این مقاله راهگشای شما در راستای آشنایی با یک حقوقدان و قاضی آزاده باشد و موجب آگاهی هر چه بیشتر مخاطبین عزیز گردد.

موسسه حقوقی و داوری حق پویان مهر جهان ارائه دهنده مشاوره رایگان حقوقی و داوری در سراسر کشور، دارای دفتر رسمی در تهران می باشد.
برای کسب اطلاعات تکمیلی حقوقی، داوری و مهاجرتی و همچنین اخذ مشاوره حقوقی و یا انتخاب وکیل متناسب با موضوع پرونده تان با ما در تماس باشید.
🏢 شماره تماس های دفتر تهران:
☎️۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸
☏۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴