مجازات حیوان آزاری

حیوانات، بخشی از جامعه طبیعی و زیست محیطی را تشکیل می‌دهند و در برقراری توازن در نظام طبیعت، نقش موثر و غیرقابل انکاری دارند.

حیوانات به مانند انسان‌ها از حقوق خاص خویش مانند حق حیات، حق درمان، حق آرامش، حق زیست جمعی، حق پرهیز از هر نوع خشونت، حق پرهیز از هرگونه نسل کشی، حق استفاده از حیات وحش و مانند آنها برخوردارند و هرگونه تعدی و تفریط نسبت به آنها یا حقوق آنها، به منزله نقض حقوق آنان محسوب شده و ضروری است، مستوجب مسئولیت باشد.

حیوان‌آزاری یکی از انواعِ بداخلاقیِ اجتماعی، بزهکاری و یا اختلالات روانی است. در این زمینه می‌توان به آزار و اذیتِ حیوانات شهری به دستِ کودکان اشاره کرد. بسیاری از کشورها حیوان‌آزاری را فی‌نفسه یک جرم قضایی می‌دانند، اما حیوان‌آزاری در ایران، جرم انگاری نشده‌است و قوانینِ عامِ موجود هم «قوانینِ زیست‌محیطی» هستند و نه قوانینی در حمایت از جانوران. در سال‌های اخیر فعالیت‌هایی انجام شده تا حیوان‌آزاری، جرم‌انگاری شود و به حیطهٔ جرایم وارد شود.

همچنین، در قرآن کریم در سوره های عنکبوت و نساء اشاره ای به حیوان آزاری و مجازات آن شده است. از نکات مهم آن می توان به:

نخست آنکه همه موجودات را داراى نظام اجتماعى برشمرده است؛ مانند انسان ها. البته با توجه به تفاوت هایى که در ذات انسان و حیوان هست، ساختار اجتماعى آنان نیز باهم فرق دارد؛ اما با وجود این فرق، حیوان‌ها نیز جوامع حیوانى دارند؛

دوم اینکه، روزى و رزق هر دو (انسان و حیوان) بر عهده خداوند مى باشد؛

سوم اینکه مثله کردن را کارى شیطانى شمرده و از آن به خسارتى بزرگ تعبیر کرده است.

حیوان‌آزاری از نمونه‌های بارزِ مشکلات روانی است و انسانِ سالم از آزار دادنِ جانوران خوشحال نمی‌شود و برخی از متخلفان نیز نیاز به درمان دارند. بسیاری از قاتل های زنجیره ای سابقهٔ حیوان‌آزاری داشته‌اند، این قضیه به‌طور مستند ثابت شده‌است؛ فردی که حیوان‌آزاری می‌کند، نه تنها برای حیات وحش و حیوانات، که برای جامعه انسانی نیز زیانبار و خطرناک است.

در شبکه‌های اجتماعی بارها تصاویر و ویدئوهایی از حیوان‌آزاری در ایران منتشر شده که افکار عمومی‌ را جریحه‌دار کرده است.

 

در این باره، چندی پیش در مجلس شورای اسلامی طرحی پیگیری شد:

🔴 شش‌ماه تا دو سال زندان در طرح ممنوعیت حیوان‌آزاری

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران با اعلام وصول طرح ممنوعیت حیوان‌آزاری گفت، در این طرح که به امضای ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده است، برای اشکال مختلف حیوا‌ن‌آزاری مجازات زندان شش‌ماه تا دو سال، جزایر نقدی از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال و شلاق از ۳۱ تا ۷۴ ضربه پیش‌بینی شده است.

همچنین، محمدرضا تابش گفت، نمایندگان مجلس این طرح را “با توجه به تعلل دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه منع آزار حیوانات” ارائه‌ کرده‌اند “تا خلاء قانونی موجود در این زمینه مرتفع شود.”

البته باید ذکر کرد که ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی درباره مجازات حیوان آزاری است. بر این اساس، «هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیوانی که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.»

همچنین، طبق ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند، به حبس از دو تا ده سال محکوم خواهد شد.

همچنین، فصل بیست‌وششم بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی تحت عنوان «احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات» به تعیین مجازات حیوان‌آزاری پرداخته است.

 امید است که این مقاله اطلاعات مفیدی در ارتباط با حیوان آزاری و قوانین آن در ایران برای شما عزیزان ارائه کرده باشد.

موسسه حقوقی و داوری حق پویان مهر جهان ارائه دهنده مشاوره رایگان حقوقی و داوری در سراسر کشور، دارای دفتر رسمی در تهران می باشد.
برای کسب اطلاعات تکمیلی حقوقی، داوری و مهاجرتی و همچنین اخذ مشاوره حقوقی و یا انتخاب وکیل متناسب با موضوع پرونده تان با ما در تماس باشید.
🏢 شماره تماس های دفتر تهران:
☎️۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸
☏۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴