صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان قانونی شد!

شاید این سوال و ابهام برای شما هم پیش آمده باشد که چرا زنان حق رانندگی با انواع وسایل نقلیه از جمله سواری، دوچرخه، کامیون، اتوبوس و تریلی را دارند ولی موتورسیکلت خیر!

این سوال مسلما در اذهان عمومی بارها پیش آمده است ولی این بار با پیگیری یک شهروند ایرانی این موضوع به بحثی داغ و جدی بدل شده است.

چنانچه سابقه‌ی سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا، خصوصا نواحی مسلمان‌نشین مثل اندونزی و مالزی را داشته‌اید، احتمالا شاهد موتورسواری بانوان محجبه بوده‌اید. موتورسیکلت‌های سبک‌ وزن و کم‌ مصرف، خصوصا از کلاس اسکوتر (دارای فضای خالی بین صندلی و فرمان)، محبوبیت زیادی بین خانم‌ها در سراسر جهان دارند. موتورسیکلت، وسیله‌ای ارزان‌قیمت و اقتصادی است که استفاده‌ی صحیح و استاندارد از آن، می‌تواند نقش مهمی در کاهش ترافیک شهری و مدیریت اقتصادی خانواده ها برای هر کشوری داشته باشد.

 

 

در این راستا، یکی از شعبات دیوان عدالت اداری در پاسخ به شکایت یک خانم اصفهانی در شهر اصفهان از اداره راهنمایی و رانندگی اصفهان، حق را به شاکی داده و صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان را، فاقد منع قانونی دانسته است.

البته باید این نکته را ذکر کرد که با رواج دوچرخه‌سواری بانوان در سال‌های اخیر، همچنان شاهد خودداری ادارات راهنمایی و رانندگی از صدور گواهینامه موتورسیکلت برای خانم‌ها هستیم. علاوه‌ براین، نیروی انتظامی نیز به موضوع موتورسواری بانوان، روی خوش نشان نمی‌دهد و در بسیاری موارد، موتورسیکلتی که توسط یک زن رانده شود، توقیف خواهد شد.

به‌تازگی، یکی از شعبات دیوان عدالت اداری در پاسخ به شکایت یک خانم اصفهانی نسبت به عدم صدور گواهینامه موتور سیکلت، حق را به شاکی داده و پلیس را ملزم به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان کرده است. تصویر این حکم در ادامه‌ی متن قابل مشاهده است.

 

 

دیوان عدالت اداری در بخشی از حکم خود نوشته است:

قید مقرر در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که بیان کرده: صدور گواهینامه برای مردان بر عهده پلیس است نافی صلاحیت آن مرجع مبنی بر اختیارات و وظایف صدور گواهینامه برای زنان نیست و به عبارت دیگر اثبات شی نفی ماعدا نمی‌کند.

رانندگی برای زنان جامعه ایران اعم از رانندگی خودرو‌های سبک و سنگین یا موتور سیکلت و سایر وسایل نقلیه موتوری در هیچ یک از مقررات موضوع منع نشده است و با عنایت به اصل اباحه رانندگی موتورسیکلت نیز برای آنان مباح تلقی می‌گردد.

مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری درباره حکم صادره یکی از شعب، مبنی بر الزام پلیس به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان توضیح داد.محسن قائمی‌نسب مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگاران، با تایید حکم منتشر شده اظهار کرد:

حکم صادره، رای هیات عمومی نیست بلکه رأی صادره توسط یکی از شعب با شکایت یکی از بانوان اصفهانی از نیروی انتظامی است.

این متن برگرفته شده از حکم دیوان عدالت اداری کشور می باشد.

امیدواریم این متن شما را در آگاهی رساندن و آگاهی بخشی موتور سواری بانوان و حقوق آن ها در این زمینه آگاه کرده باشد و زمینه ساز ثبت لوایح حقوقی و قانونی مدون و استانداردی در مجلس شورای اسلامی ایران در این راستا گردد.

 

موسسه حقوقی و داوری حق پویان مهر جهان ارائه دهنده مشاوره رایگان حقوقی و داوری در سراسر کشور، دارای دفتر رسمی در تهران
برای کسب اطلاعات تکمیلی حقوقی با ما در تماس باشید.
🏢 شماره تماس های دفتر تهران:
☎️۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸
☏۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴